Selim Işık

1993 yılında Predator adlı bir thrash metal grubu kurarak müzik hayatına başlar. Thrash metal gruplarının coverlarını yaparak gitar tekniğini ve bilgisini geliştirir. 1996 yılında Türkçe progresif metal yapan Ada Ekspresi adlı gruba girer. 1996’da Marmara Üniversitesi Elektronik Bölümü’nü kazanır; ancak müzik hayatı okulunu ikinci planda bırakmasına sebep olur. Ne var ki bu dönemlerde Ada Ekspresi çalışmaları, grup elemanları istemese de disiplinli gitmez. Işık, farklı bir yönelimle bu durumdan hafif sıyrıklarla kurtulmaya çalışır. Bu yönelim, Türkiye’de az dinlenen grup müziğinin dışına çıkıp, daha popüler olan müzik tarzında çalışmalar yapmaktır. Teoman Topcu’yla tanışması, bu yönde önemli bir adımdır. Topcu ve Işık ilk stüdyo kayıtlarını birlikte yapar.

 

Işık edindiği tecrübeleri paylaşma fikrini hayata geçirmek için gitar dersleri vermeye başlar. 2001’de heavy metal grubu Crash And Burn’a gitarist olarak dahil olur. Çeşitli bar programlarından sonra maddi zorluklar nedeniyle grup değiştirerek 2002-2004 yılları arasında pop rock yapan Trip, Gece Melekleri ve Tuş Kilidi adlı gruplarda çalar.

 

2004’ün sonuna doğru Işık, 10 şarkıdan oluşan Yazgı albümünü hazırlar. Albümün giriş şarkısı “Çöl” için Teoman Topcu tarafından bir klip hazırlanır. Ancak bu albüm hiçbir zaman piyasaya çıkmaz. Albüm biter bitmez Mart 2005 ve Mayıs 2006 tarihleri arasında 15 aylık askerliğini tamamlar. Askerliğini yaptığı sırada Serkül Kan’ın albümü Alın Yazısı çıkar. Bu albümde sözü ve müziği Işık’a ait olan 3 şarkı vardır: “Alın Yazısı”, “Yar Sen Git”, “Gitsem Bile”.

 

Döner dönmez yeniden derslerine ve grup çalışmalarına geri döner. Önce Trip grubuyla 10 şarkılık bir demo albüm hazırlar ve bu albümdeki “Çıkış Yok mu?” parçasına Topcu’nun yönetmenliğinde bir klip çeker. Bunun ardından grupla birlikte birçok konser verir; ancak albüm çıkma safhasındayken grup içi problemlerden dolayı grup dağılır ve albüm yayınlanmaz.

 

Trip grubunun dağılmasından sonra, yeniden yapılanmaya giren Kukla grubuna dahil olur ve grupla beraber 10 şarkılık Panik Atak isimli albümü hazırlar. Bu albümdeki sekiz şarkının söz ve müziği, albümün tüm kayıt ve düzenlemeleri Işık’a aittir.

 

Işık, 2008 sonunda gitar çalmak isteyip de imkânı olmayan kişilere destek olmak amacıyla gitar derslerini çekmeye başladı. Videoları izlendikçe destek için bir de forum açan Işık, 2009 yılının sonunda, tam bir yıl sonra, 100’e ulaşıp son bulan gitar derslerinden hiçbir maddi çıkar gözetmeksizin internette yayınladı.Bu sayede de sosyal medyada tanınırlığı arttı.Aynı yıl Absolut Votka’nın düzenlediği bir rock star yarışmasında birinci olarak Gibson Les Paul kazandı.

 

2010’da kayıtlarını yaptığı Melek İrdem’in Panik Atak albümü Seyhan Müzik etiketiyle piyasaya sürüldü. İlk klip “Kaos” adlı parçaya çekildi.Bu dönemlerde öğrencilerini ve rock müzikle uğraşan gençleri sahneye hazırlamak amacıyla konser etkinlikleri düzenledi.Yıllar sonra Sahne Senin adını alacak olan bu etkinlikler,İstanbul’da birçok kez ve dışında da Ankara,İzmir,Bursa ve Bodrum’da en az bir defa düzenlemiştir.Kons 2011 yılında ise Türkçe heavy metal yapan 80 Kalibre grubuna katıldı ve birlikte Bitmeyen Gösteri EP’i çıkardılar.80 Kalibre ile çalışmaları halen devam etmektedir.2013 yılında Luthier Erdem Koca tarafından kendisine Selim Işık imzalı elektro gitar yapılmıştır.2013-2014 yılları arasında bazı öğrencilerinin,bağlantı kurduğu grupların,Melek İrdem ve 80 Kalibre’nin katılımlarıya beş serilik karma albümler yayınlamıştır.2014 yılında iki yıldır hazırladığı “Selim Işık Gitar Metodu”nu çıkardı.Aynı yılın Kasım ayında Dean Markley Blue Steel tellerinin sponsorluğunu üstlendi.2015 yılında youtube üzerinden beş şarkılık “Desperado” adlı albüm çıkardı.Aynı yıl önemli amfi markalarından Vox Amps’a sponsor olmuştur.10 şarkılık cover albümü olan “Eski Yeni Adam” albümünü youtube üzerinden çıkarmıştır,aynı yıl Melek İrdem’in “Ruhunu Kaybetme” albümünde gitarları kendisi üstlenmiştir.2016 yılında Dean Markley Blue Steel ile sponsorluğu sona ermiş,sonrasında Dadario tellerinin ve Cort gitarlarının da sponsorluğunu üstlenmektedir.2015-2016 yılları arasında yaptığı cover şarkıları 2016 yılında toplayarak yine youtube üzerinden “Eski Yeni Adam 2” albümünü çıkarmıştır.

 

2017 yılının sonunda 2004’te hazırladığı “Yazgı” albümünü nihayet vokalisti Sadi Baydar ile birlikte dijital platformlarda piyasaya sürmüştür. Albüm şarkılarından “Hayallerin Çocuğu” adlı şarkıya bir de klip çekmiştir. Klip NetD tarafından YouTube’da yayımlanmıştır. Progressive Rock’ın Türkiye’deki önemli örneklerinden biri olarak gösteriem bu albüm büyük beğeni toplamıştır.

Kaynak: wikipedia

Selim Işık’ın hazırladığı gitar eğitimlerine udemy üzerinden ulaşabilirsiniz. Eğitimlere ulaşmak için tıklayınız.

 

Selim Işık sosyal medya hesapları