Yavuz Çetin

Yavuz Çetin, 1970 yılında Samsun’da doğdu. Gazeteci olan babasının işi nedeniyle Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde çocukluğunu geçirdi. Müziğe olan ilgisi küçük yaşlarda başlayan Yavuz Çetin, ilk enstrümanı curayla 10 yaşında tanıştı. Müzik aletlerine olan ilgisi curadan sonra bağlama öğrenmeye başlamasıyla devam etti. Bir süre sadece müzik dinledi ve bu süre zarfında elektrogitar sesine hayran kaldı.

İlk olarak 1985 yılında akustik gitar ile tanıştı ve ardından ilk hocası, gitar virtüözü, besteci Hasan Cihat Örter ile elektrogitarla çalışmalarına devam etti. 17 yaşında profesyonel müzik yaşamına geçişiyle birlikte, İstanbul’da ve Türkiye’nin güney bölgelerinde çalışarak hayatını sürdürdü. Öğrenimini, hayatının akışını şekillendiren o çok sevdiği müzik üzerine yaptı. Liseyi İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nde tamamladı. Lisedeki okul arkadaşı olan Ercan Saatçi ile yaptıkları “I Will Cry” adlı şarkı ile Hey dergisinin yarışmasını kazandı. Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü’ndeki üniversite hayatı boyunca elektro gitarını elinden hiç bırakmadı.

Çaldığı Grup Labirent ile katıldığı Yıldız Teknik Üniversitesi Müzik Yarışması’ndan birçok ödül alarak çıktılar. Üniversiteyi çalışmalarından dolayı bitiremedi. 1990 yılında İstanbul’da müzisyen dostları Batu Mutlugil, Zafer Şanlı ve Kerim Çaplı ile cover grubu olarak tanınan Blue Blues Band’i kurdu. 1970 yılların rock ve blues parçalarının ağırlıkta olduğu çalışmaları sürdüren Blue Blues Band grubunda elektro gitar çalıp vokal yapar.

Yaşamı boyunca 1960’lı ve 1970’li yılların rock-blues müziklerinden etkilendi. Daha sonraları yaptığı beste ve söz çalışmalarına rock ve blues müziğinin ruhunu yansıttı. Jimi Hendrix’i ve dünyaya mal olmuş blues şarkılarını da yorumlamaktan her zaman büyük bir keyif aldı.

1990’lı yılların ortalarında Fuat Güner ile tanışmasıyla birlikte stüdyo müzisyenliğine başladı. Fuat Güner’in stüdyosunda sürdürdüğü çalışmalarında televizyon ve radyolar için reklam müziklerini gitarıyla seslendirdi. Birçok sanatçının albüm kayıtlarına da gitarıyla imzasını attı. Gitarıyla eşlik ettiği albümler arasında, İzel’in “Bir Küçük Aşk”, Kıraç’ın “Deli Düş” ve “Bir Garip Aşk Bestesi”, Soner Arıca’nın “Ayrılık”, Turgut Berkes’in albümündeki “Miranda” ve “Mindos” isimli şarkılar ve Göksel’in “Sabır” adli şarkısı en bilinenleridir. Göksel’in “Sabır” şarkısındaki talkbox performansının Türkiye’de bir ilk olması, ona “Talkbox Kullanan İlk Gitarist” ünvanını kazandırdı. 1996 yılının ortalarında MFÖ grubuyla çalışmaya başladı. Grupla turnelere gitti ve katıldığı tüm konserlere gitarıyla eşlik etti. Bir yandan bar müzisyenliğine devam etti.

1997 yılında Ercan Saatçi prodüktörlüğünde, “İlk” adlı ilk albümü için çalışmalara başladı ve Stop Müzik’ten çıkardı. Albümde yer alan, “Erkeğin Olmak İstiyorum” ve Sinan Çetin’in yönettiği “Propaganda” filminde kullanılan, Erkan Oğur’un perdesiz gitar performansının da yer aldığı “Dünya” isimli enstrümantal şarkısı dikkat çekti. MFO ile konserlerde çalmaya ve Yavuz Çetin Group adlı grubuyla bar performanslarına devam ettiği sure içerisinde, ikinci albüm çalışmalarına başladı. 1999 yılının sonlarında TMC ile anlaştı. İkinci albümü “Satılık” için stüdyoya girdi. Söz, müziği ve düzenlemelerin tamamının  kendisine ait bir projeye son kez imza attı. Mart 1999 tarihinde çıkması planlanan albüm için tüm çalışmaları tamamladı. Yaptığı bu son çalışmanın müzikseverlerle buluştuğunu göremeden, 15 Ağustos 2001 tarihinde hayata veda etti. Boğaziçi Köprüsü’nden atlayarak yaşamına son veren Türkiye’nin en önemli blues gitaristlerinden Yavuz Çetin, Karacaahmet Camii’nde düzenlenen törenden sonra Anadoluhisarı’ndaki Yeni Mahalle Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Diskografi:

Satılık (2001)

İlk (1997)